Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) ogłosił w środę po południu, że zajmie się skargą złożoną przez Niderlandy na Rosję w sprawie zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines w 2014 r. ETPC zajmie się również indywidualnymi skargami krewnych ofiar tragedii, w której zginęło 283 pasażerów oraz 15 członków załogi.

Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka została złożona przez Holandię w 2020 r. Rosja odrzucała wcześniej wszelkie zarzuty o udział w zestrzeleniu samolotu. W środę trybunał postanowił, iż skarga Niderlandów zostanie jednak rozpatrzona.

17 lipca 2014 r. Boeing 777 linii Malaysia Airlines, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk. W tragedii straciło życie 193 Holendrów, 43 Malezyjczyków, 38 Australijczyków oraz pasażerowie z Indonezji, Belgii, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec.

W listopadzie ubiegłego roku Sąd w Hadze skazał zaocznie w procesie karnym dotyczącym zestrzelenia samolotu dwóch Rosjan - Siergieja Dubinskiego i Igora Girkina oraz Ukraińca Leonida Charczenkę na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Holenderski sąd stwierdził, że nie ma wątpliwości, iż samolot został zestrzelony przy użyciu rosyjskiego pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk oraz wskazywał na bliskie związki skazanych z Rosją.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ mal/