Środowa decyzja na posiedzeniu rządu została przyjęta jednogłośnie. Wiceminister spraw wewnętrznych Litwy Arnoldas Abramaviczius uzasadniając wniosek wskazał, że „dzisiejsza sytuacja jest po prostu nienormalna”.

„Z jednej strony mamy obowiązującą umowę o współpracy, z drugiej - strona białoruska wchodzi w konfrontację z nami, tworząc potok migrantów i popierając rosyjską agresję" - oświadczył.

W listopadzie ub.r. resort spraw wewnętrznych Litwy wypowiedział umowę o współpracy z białoruskim MSW podpisaną w 1993 r. "Białoruś nie może być i nie będzie partnerem Litwy w dziedzinie spraw wewnętrznych" – wskazała wówczas minister Agne Bilotaite.

Reklama

Według litewskiego MSW w ciągu ostatnich 30 lat niepodległości Litwa podpisała z Białorusią również wiele innych umów w obszarze współpracy resortów spraw wewnętrznych, ale „ich rozwiązanie wymaga decyzji rządu”. Litwa już wcześniej zawiesiła realizację finansowanych przez Komisję Europejską programów współpracy transgranicznej z Białorusią i Rosją.(PAP)

Z Wilna Aleksandra Akińczo

aki/ mms/