Rząd Litwy na wniosek MSW we środę podjął decyzję o zerwaniu umowy o współpracy granicznej z Białorusią, podpisanej przed 16 laty. Przed kilkoma miesiącami Litwa zerwała współpracę z Białorusią w dziedzinie spraw wewnętrznych.

Środowa decyzja na posiedzeniu rządu została przyjęta jednogłośnie. Wiceminister spraw wewnętrznych Litwy Arnoldas Abramaviczius uzasadniając wniosek wskazał, że „dzisiejsza sytuacja jest po prostu nienormalna”.

„Z jednej strony mamy obowiązującą umowę o współpracy, z drugiej - strona białoruska wchodzi w konfrontację z nami, tworząc potok migrantów i popierając rosyjską agresję" - oświadczył.

W listopadzie ub.r. resort spraw wewnętrznych Litwy wypowiedział umowę o współpracy z białoruskim MSW podpisaną w 1993 r. "Białoruś nie może być i nie będzie partnerem Litwy w dziedzinie spraw wewnętrznych" – wskazała wówczas minister Agne Bilotaite.

Według litewskiego MSW w ciągu ostatnich 30 lat niepodległości Litwa podpisała z Białorusią również wiele innych umów w obszarze współpracy resortów spraw wewnętrznych, ale „ich rozwiązanie wymaga decyzji rządu”. Litwa już wcześniej zawiesiła realizację finansowanych przez Komisję Europejską programów współpracy transgranicznej z Białorusią i Rosją.(PAP)

Z Wilna Aleksandra Akińczo

aki/ mms/