Unia Europejska nałożyła w poniedziałek sankcje na irańskich wojskowych i biznesmenów, a także na cztery firmy związane z produkcją dronów, które Iran dostarcza Rosji - poinformowała Rada UE w komunikacie.

"Rada dodała dziś także cztery osoby fizyczne i cztery podmioty prawne do wykazu osób, wobec których zastosowano środki ograniczające za podważanie lub zagrażanie integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy. Stało się tak w związku z ich rolą w rozwoju i dostarczaniu bezzałogowych statków powietrznych, które są wykorzystywane przez Rosję w wojnie z Ukrainą” – napisano w decyzji.

Sankcjami objęty został Youssef Abutalebi, dyrektor zarządzający firmy Mado, która produkuje silniki znalezione w irańskich dronach Shahed-136, używanych przez Rosję w wojnie z Ukrainą.

Na liście znajdują się także Ali Reza Balali, generał brygady i oficer Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, generał brygady Abdullah Mehrabi, szef sił powietrznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz generał brygady Hamid Vahedi, głównodowodzący irańskich sił powietrznych.

Lista podmiotów prawnych, objętych sankcjami, obejmuje irańską firmę DAMA, która uczestniczy w badaniach, rozwoju i produkcji irańskiego programu Shahed-171, badawczą organizację Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC SSJO), jednostkę opracowującą i produkującą naziemne radary, systemy łączności, broń, pojazdy bojowe i środki walki elektronicznej, wspomnianą wyżej firmę Mado oraz firmę Paravar Pars, która produkuje bezzałogowe statki powietrzne dla sił powietrznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Środki ograniczające UE obejmują zamrożenie aktywów, zakazy podróżowania do UE oraz zakazy przekazywania funduszy lub zasobów gospodarczych osobom znajdującym się w wykazie.

Ponadto UE rozszerzyła sankcje wobec Iranu w związku z tłumieniem protestów, dodając na czarną listę 20 osób i jeden podmiot prawny. (PAP)

zm/