Armia Ukrainy zestrzeliła ostatniej nocy dziesięć z piętnastu irańskich dronów Shahed-131 i 136, którymi Rosja zaatakowała ukraińskie obwody na południu kraju – poinformowało w sobotę dowództwo operacyjne Południe ukraińskich wojsk lotniczych.

„Jednostki dowództwa powietrznego Południe wojsk lotniczych Sił Zbrojnych Ukrainy strąciły dziesięć wrogich dronów kamikaze nad obwodami chersońskim, mikołajowskim i odeskim” – przekazano w komunikacie na Telegramie. Jak uściślono, zestrzelonych zostało dziesięć z 15 dronów, które atakowały tereny południowej Ukrainy.

W kolejnym komunikacie dowództwo operacyjne armii ukraińskiej Południe przekazało, że w wyniku nocnego ataku bez prądu pozostają tysiące abonentów w obwodzie odeskim: „W nocy wróg zaatakował południe kraju z użyciem dronów kamikaze. Kontynuując terroryzm technologiczny uderzono w obiekty infrastruktury energetycznej w obwodzie odeskim, co spowodowało poważne zniszczenia i odcięło od prądu tysiące konsumentów”.

W piątek brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że pierwsze od trzech tygodni doniesienia o rosyjskich atakach na Ukrainę przy użyciu irańskich dronów sugerują, że Rosji skończyły się ich zapasy, ale otrzymała już nową dostawę. "Po raz pierwszy od trzech tygodni pojawiły się doniesienia o atakach dostarczonych przez Iran jednokierunkowych (OWA) bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Zdarzenia te muszą zostać zweryfikowane, ale prawdopodobnie Rosja wyczerpała swoje wcześniejsze zapasy kilkuset Shahed-131 i 136 i teraz otrzymała uzupełnienie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Dodano, że 6 grudnia ukraiński Sztab Generalny poinformował o zestrzeleniu 17 UAV, w tym 14 Shahed-136, a 7 grudnia ukraińscy urzędnicy poinformowali o użyciu dostarczonych przez Iran jednokierunkowych dronów w atakach na obwody zaporski i dniepropietrowski. Ostatnie wcześniej zgłoszone zestrzelenie irańskich Shahed-136 na Ukrainie miało miejsce 17 listopada.

"Jeśli zostanie to potwierdzone, jest prawdopodobne, że Rosja wznowiła ataki przy użyciu nowo dostarczonych OWA UAV" - wskazał brytyjski resort obrony.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)