Większość mieszkańców Ukrainy została pozbawiona dostaw prądu wskutek zmasowanego rosyjskiego ostrzału - poinformowało w środę ministerstwo energetyki Ukrainy.

"Dziś Rosja znowu przeprowadziła zmasowany ostrzał ukraińskiej infrastruktury energetycznej. To infrastruktura cywilna, która gwarantuje dostawy energii i ciepła dla milionów ukraińskich kobiet, dzieci i emerytów" - napisał resort w komunikacie.

"W ten sposób Rosja w dzień uznania jej przez Parlament Europejski za państwo sponsorujące terroryzm udowodniła niezaprzeczalną zasadność tego kroku. Tylko terroryści postępują tak wobec narodu, z którym nie mogą zwyciężyć, więc próbują go po prostu zniszczyć" - dodano.

Ministerstwo poinformowało, że środowy ostrzał doprowadził do tymczasowego wstrzymania produkcji prądu we wszystkich elektrowniach atomowych, większości elektrowni cieplnych i wodnych. Uszkodzono też obiekty przesyłu energii.

W związku z tym większość odbiorców w całym kraju została pozbawiona dostaw prądu - dodano. Brak energii może wpływać na dostawy wody i ciepła.

Trwają prace nad jak najszybszym przywróceniem dostaw energii. (PAP)

ndz/ adj/