Wielka Brytania przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej, w szczególności - działka przeciwlotnicze, będzie też szkolić ukraińskich lekarzy wojskowych i inżynierów - zapowiedział w sobotę w Kijowie brytyjski premier Rishi Sunak.

Wielka Brytania "będzie wspierać was, dopóki Ukraina nie osiągnie należnego jej pokoju i bezpieczeństwa, a wówczas będziemy wspierać was w odbudowie" kraju - powiedział Sunak na konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. "Odwaga narodu ukraińskiego jest inspiracją dla świata. W przyszłości będziemy opowiadać o waszej historii naszym wnukom" - mówił brytyjski premier.

Wcześniej w oświadczeniu Sunak zapowiedział nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 50 mln funtów. Oprócz 125 działek przeciwlotniczych będą to technologie takie jak radar, pozwalające na przeciwdziałanie atakom dronów. "Oferujemy dziś nową pomoc, w tym działka przeciwlotnicze, radar i sprzęt do walki z dronami i zwiększamy wsparcie humanitarne przed zbliżającą się mroźną i ciężką zimą" - głosi oświadczenie. "Siły zbrojne Ukrainy z sukcesem odsunęły wojska rosyjskie na lądzie, ale cywile są z okrucieństwem bombardowani z powietrza" - zaznaczył Sunak.

Na konferencji z prezydentem Ukrainy Sunak zapowiedział także szkolenia dla lekarzy wojskowych i inżynierów i przekazanie wyposażenia zimowego dla żołnierzy ukraińskich. Wielka Brytania przekaże także Ukrainie pomoc humanitarną o wartości ponad 16 mln funtów.

Sunak przypomniał, że w tym roku Londyn przekazał Ukrainie pomoc wojskową o wartości ponad 2 mld funtów. Zapewnił, że Wielka Brytania uważa za zaszczyt, iż będzie gospodarzem konferencji w przyszłym roku poświęconej odbudowie Ukrainy. "Mamy nadzieję, że będziemy mogli zakończyć tę barbarzyńską wojnę i zapewnić sprawiedliwy pokój, gdzie panować będą rządy prawa, a ci, którzy dopuścili się zbrodni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności" - powiedział brytyjski premier.

Podczas swej pierwszej wizyty w Kijowie Sunak złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 30. XX wieku. Celem jego wizyty, jak ocenia agencja AP, jest upewnienie władz ukraińskich, że gabinet Sunaka nie zmieni postawy Londynu wobec inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Gdy Rosja zaatakowała sąsiedni kraj w lutym br., rządem brytyjskim kierował Boris Johnson, wysoko ceniony na Ukrainie za wsparcie dla tego kraju. Obecnie Wielka Brytania jest drugim po Stanach Zjednoczonych największym dawcą wsparcia dla Ukrainy. (PAP)

eph/ tebe/