Komisja niemieckiego parlamentu przyznała 5 milionów euro na wsparcie edukacji językowej mniejszości niemieckiej w Polsce - powiedziała PAP w sobotę Joanna Hassa, rzecznik Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

Jak powiedziała rzeczniczka TSKN Joanna Hassa, podczas ostatniego posiedzenia komisji budżetu niemieckiego Bundestagu, podjęto decyzję o przyznaniu dodatkowych 5 mln euro na rzecz wsparcia edukacji językowej mniejszości niemieckiej w Polsce.

W minionym roku szkolnym polskie władze finansowały trzy lekcje języka niemieckiego jako ojczystego w szkołach publicznych, które zadeklarowały taką potrzebę. W grudniu 2021 roku na konferencji prasowej przed siedzibą TSKN opolski poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski ogłosił konieczność zmian w wydatkach na ten cel. Jak tłumaczył, obecnie nie ma symetrii w stosunkach między Polską a Niemcami w traktowaniu mniejszości żyjących w obydwu państwach.

Jako przykład podał naukę języków. Poseł przypomniał, że mniejszość niemiecka otrzymuje finansowe wsparcie na naukę języka niemieckiego jako ojczystego w szkołach, gdy rząd federalny Niemiec nie wydaje ani jednego euro na naukę języka polskiego jako ojczystego dla żyjących w Niemczech Polaków. Na wniosek posłów PiS wprowadzono poprawkę do budżetu na 2022 rok, zgodnie z którą ograniczono o 39 mln zł wydatki na naukę języka niemieckiego jako ojczystego w szkołach. Efektem tej decyzji było rozporządzenie MEiN o zmniejszeniu od 1 września 2022 roku lekcji języka niemieckiego jako ojczystego z trzech do jednej tygodniowo.

Według ankiety przeprowadzonej przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, od 1 września 2022 roku część samorządów zdecydowała się na opłacanie dodatkowych lekcji języka niemieckiego jako ojczystego z własnych środków. W 16 samorządach zdecydowano się dopłacać do dwóch lekcji tygodniowo, w 17 do jednej lekcji. W kolejnych 25 gminach zajęcia będą prowadzone w ramach ministerialnej subwencji, czyli jednej lekcji tygodniowo. W dwóch gminach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zrezygnowano z nauki języka niemieckiego jako ojczystego. Na pytania zawarte w ankiecie nie odpowiedziało 71 gmin z województw opolskiego, śląskiego i warmińsko-mazurskiego. (PAP)

autor: Marek Szczepanik