Prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol oświadczył w czwartek, że w nadchodzących dniach w kuluarach międzynarodowych szczytów w Azji Południowo-Wschodniej dojdzie do jego trójstronnego spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem i premierem Japonii Fumio Kishidą.

Zgodnie z planem Jun uda się w piątek do Kambodży na spotkania związane ze szczytem Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Następnie pojedzie na indonezyjską wyspę Bali, gdzie w przyszłym tygodniu weźmie udział w szczycie przywódców państw grupy G20.

„W kuluarach takich wielostronnych konferencji odbywają się ważne spotkania dwustronne. Ustalono szczyt Korea Płd.-Japonia-USA, a kilka dwustronnych spotkań albo jest już ustalonych, albo jest w trakcie ustalania” – powiedział dziennikarzom Jun, cytowany przez agencję Yonhap.

Prezydent dodał, że wahał się, czy powinien wyjeżdżać na spotkania krótko po niedawnej tragedii w Seulu, gdzie podczas obchodów Halloween w wyniku wybuchu paniki zginęło ponad 150 osób. Zdecydował się jednak wziąć w nich udział, by „wspierać działalność gospodarczą naszych przedsiębiorców” na spotkaniach z ważnymi partnerami handlowymi kraju.

Biden ogłosił w środę, że podczas szczytu G20 na Bali spotka się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Prezydent USA dodał, że będzie rozmawiał z Xi o „czerwonych liniach” we wzajemnych stosunkach. Będzie to jego pierwsze dwustronne spotkanie twarzą w twarz z Xi, odkąd został prezydentem USA.

Szczyt G20 odbędzie się w atmosferze nasilonych napięć geopolitycznych i narastającej rywalizacji pomiędzy Chinami a USA. Wśród prawdopodobnych tematów rozmów wymienia się również rosyjską inwazję na Ukrainę oraz wiązany z nią kryzys energetyczny i żywnościowy, a także nasilone prowokacje Korei Północnej.

W spotkaniu nie weźmie udziału prezydent Rosji Władimir Putin, w formule online Rosję będzie reprezentował minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, poinformowała w czwartek agencja Reutera, powołując się na indonezyjskich i rosyjskich urzędników. (PAP)

anb/ tebe/