Finlandia i Szwecja nie sprzeciwiają się rozmieszczeniu broni jądrowej na swoich terytoriach, ale rozmowy w tej kwestii będzie można podjąć po akcesji do NATO – oświadczyli we wtorek premierzy Sanna Marin i Ulf Kristersson.

„Finlandia już wcześniej potwierdziła, że nie stawia żadnych warunków wstępnych odnośnie wejścia do NATO. Czekamy na przypieczętowanie członkostwa i o tych sprawach będzie można dyskutować później” – powiedziała Marin, zapytana o możliwość rozlokowania broni jądrowej na terenie kraju w czasach pokoju, podczas wspólnej konferencji szefów rządów państw nordyckich w Helsinkach.

Fińska prasa zauważa, że o ile rząd nie sprzeciwia się broni jądrowej w trakcie procesu ratyfikacyjnego, to nie oznacza wcale, że ma być ona rozmieszczona na terytorium kraju.

Nie uważam za prawdopodobne, aby w Finlandii rozlokowano broń jądrową, ale nie chcemy zamykać do tego drogi przyszłym decydentom – mówiła też Marin, liderka fińskich socjaldemokratów w sobotnim programie telewizji Yle, odnosząc się do tego, że wiosną przyszłego roku odbędą się w Finlandii wybory parlamentarne.

USA – przypomina dziennik „Helsingin Sanomat” – nie zamierzają rozmieszczać broni nuklearnej w krajach, które dołączyły do NATO po 1997 r., ponieważ nie ma do tego powodów strategicznych, ani militarnych. Ponadto, Finlandia jest zbyt blisko Rosji, a w razie konfliktu jest ryzyko przejęcia takiej broni.

Dotychczas, spośród 30 krajów NATO, jedynie Turcja i Węgry nie ratyfikowały jeszcze członkostwa Finlandii i Szwecji, które złożyły wnioski akcesyjne do Sojuszu wiosną tego roku.

We wtorek w stolicy Finlandii odbywa się posiedzenie Rady Nordyckiej, tworzonej przez władze Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji oraz przynależnych regionów autonomicznych, m.in. Wysp Alandzkich. Szefowie rządów spotkali się w celu omówienia bieżących kwestii bezpieczeństwa.

Podczas wspólnego wystąpienia premierów zapewniono także o dalszym zaangażowaniu we wspieranie Ukrainy. W posiedzeniu nie bierze udział premier Danii, ze względu na przeprowadzane w tym kraju wybory parlamentarne.

Rada Nordycka, jako organ współpracy międzyparlamentarnej i międzyrządowej krajów Europy Północnej, została powołana 70 lat temu.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)