Federalni prokuratorzy w USA oskarżyli pięciu Rosjan i dwóch pracowników wenezuelskiego koncernu naftowego Petroleos o omijanie sankcji nałożonych na Rosję poprzez przemyt ropy z Wenezueli dla chińskich i rosyjskich odbiorców - podaje w środę Reuters.

Federalni oskarżyciele w Nowym Jorku poinformowali, że oskarżeni posłużyli się dwiema niemieckimi firmami wydmuszkami, by przemycać do Rosji i Chin setki milionów baryłek ropy.

Ponadto dwoje spośród oskarżonych Rosjan, Jurij Oriechow i Swietłana Kuzugaszowa, nabywało u amerykańskich producentów wojskowe technologie i przekazywało je odbiorcom w Rosji, w tym firmom objętym sankcjami.

Resort sprawiedliwości USA poinformował, że oskarżeni wyprali też dziesiątki milionów dolarów i zaangażowani byli w "globalny system omijania sankcji". Amerykańskie ministerstwo finansów nałożyło sankcje na Oriechowa i jego dwie niemieckie firmy Nord-Deutsche Industrieanlagenbau GmbH i Opus Energy Trading LLC.

Oriechow został w poniedziałek aresztowany w Niemczech. Inny Rosjanin oskarżony przez amerykańską prokuraturę, Artem Uss, został aresztowany we Włoszech i USA zabiegają teraz o jego ekstradycję. (PAP)