"W związku z dotkliwymi szkodami wyrządzonymi infrastrukturze cywilnej Ukrainy przez irańskie drony, śmiercią i cierpieniem naszych obywateli, a także doniesieniami, że Iran może nadal dostarczać broń do Rosji, przedkładam prezydentowi Ukrainy wniosek o zerwanie stosunków dyplomatycznych (z Teheranem). Postępowanie Iranu to podłość i kłamstwa, których nie będziemy tolerować" - zadeklarował Kułeba, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"Iran dopuszczał się przecież tych wszystkich działań, a jednocześnie mówił nam, że jest przeciwny wojnie i nie będzie wspierał żadnej ze stron dostawami uzbrojenia. Teheran ponosi pełną odpowiedzialność za zniszczenie relacji z Ukrainą" - podkreślił minister.

Jak dodał, rząd w Kijowie odpowie na wcześniejsze oświadczenia władz Izraela dotyczące możliwości wojskowego wsparcia Ukrainy i zwróci się do Tel Awiwu o pomoc zbrojeniową. "Dzisiaj wystosujemy (w tej sprawie) oficjalną notę. (...) (Chcemy podjąć) z Izraelem wysokiej jakości współpracę dotyczącą nabycia przez Ukrainę (nowoczesnych) technologii (militarnych)" - powiadomił przedstawiciel rządu.

Reklama

Minister ds. diaspory Izraela Nachman Szaj opowiedział się w niedzielę za udzieleniem Ukrainie pomocy wojskowej w związku z informacją o dostawach irańskich rakiet balistycznych do Rosji.

Reklama

"Dzisiaj poinformowano, że Iran przekazuje pociski balistyczne do Rosji. Nie ma wątpliwości, jakie stanowisko powinien zająć Izrael w tym krwawym konflikcie. Nadszedł czas, aby Ukraina otrzymała również od nas pomoc wojskową, taką jak ta, której udzielają jej USA i państwa NATO" - napisał Szaj na Twitterze.

Wcześniej "Washington Post" informował, że władze Iranu przygotowują się do przekazania Rosji rakiet balistycznych, które prawdopodobnie zostaną użyte w wojnie z Ukrainą. Według mediów chodzi o dostawy pocisków ziemia-ziemia, takich jak Fateh-110 i Zolfaghar, zdolnych do rażenia celów na odległości odpowiednio 300 i 700 km.

W sierpniu Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, których masowe użycie na polu walki na Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce Shahed-136 są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju.

23 września ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy poinformowało tymczasowego charge d'affaires Iranu na Ukrainie o pozbawieniu irańskiego ambasadora akredytacji oraz o znacznym zmniejszeniu liczby personelu dyplomatycznego irańskiej ambasady. (PAP)