Ukraiński parlament (Rada Najwyższa) uznał we wtorek Czeczenię za terytorium tymczasowo okupowane przez Rosję i określił działania Kremla na tym obszarze mianem ludobójstwa - poinformowała agencja Interfax-Ukraina za deputowanym rządzącej partii Sługa Narodu Ołeksandrem Bakumowem.

W uchwale użyto określenia "Czeczeńska Republika Iczekerii", odnoszącego się do emigracyjnych władz tej północnokaukaskiej republiki, nie uznających rosyjskiego zwierzchnictwa nad Czeczenią. Jak powiadomił Bakumow na Telegramie, za przyjęciem uchwały zagłosowało 287 deputowanych do 450-osobowej Rady Najwyższej.

Władze Czeczenii nie zgodziły się w 1991 roku na wejście w skład Federacji Rosyjskiej jako prawnej sukcesorki ZSRR i ogłosiły suwerenność wobec Moskwy. W latach 1994-1996 i 1999-2009 w republice trwały krwawe wojny z Rosją. Kreml podporządkował sobie zbuntowany region i przekazał władzę w Groznym swojemu namiestnikowi, którym od 2007 roku pozostaje Ramzan Kadyrow.

Przywódca Czeczenii cieszy się w Rosji opinią wpływowego polityka, natomiast obserwatorzy z krajów zachodnich i rosyjscy opozycjoniści oceniają jego rządy jako brutalną dyktaturę. Gubernator z nadania Moskwy bezwzględnie rozprawia się nie tylko ze swoimi przeciwnikami politycznymi, ale też m.in. przedstawicielami mniejszości seksualnych.

Liderem emigracyjnych władz Czeczeńskiej Republiki Iczkerii pozostaje były szef rządu tej struktury Ahmed Zakajew. Polityk przebywa na stałe w Londynie. (PAP)