W ciągu najbliższych dni ogłosimy kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy - powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, będzie on skrojony pod potrzeby ukraińskich sił podczas trwającej kontrofensywy na południu kraju.

"Z naszej perspektywy, chcemy zapewnić, by (Ukraińcy) mieli informacje, których potrzebują do sukcesów na polu walki, a także zdolności. (...) W ciągu nadchodzących dni ogłosimy dodatkową pomoc wojskową. Staramy się, by była ona odpowiednia do typu walki, którą prowadzą" - powiedział Kirby podczas konferencji prasowej. Jak dotąd od początku rosyjskiej inwazji w lutym USA ogłosiły 20 transz pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy wartych łącznie niemal 13 mld dol.

Rzecznik odmówił komentarza na temat przebiegu ukraińskiej kontrofensywy wokół położonego na południu kraju Chersonia ze względu na bezpieczeństwo operacyjne. Zaznaczył jednocześnie, że Ukraina prowadzi zarówno działania ofensywne, jak i defensywne, czasami w tym samym obszarze.

Kirby odniósł się też do wstrzymania przez Rosję przesyłu gazu przez gazociąg Nord Stream 1. Jak zaznaczył, jest to kolejny dowód na to, że Rosja używa gazu jako broni. Dodał jednocześnie, że dzięki dostawom skroplonego gazu (LNG) m.in. z USA, Europie udało się zwiększyć import tego surowca o 60 proc., przewyższając prognozy i pozwalając na osiągnięcie celów wypełnienia magazynów przed zakładanym czasem.

"To powiedziawszy, podchodzimy do tego pragmatycznie i wiemy, że jest jeszcze dużo pracy do wykonania, więc będziemy szukać dodatkowych sposobów, by zwiększyć zapasy gazu w Europie lub wzmocnić inne źródła energii tam, gdzie to możliwe" - podkreślił.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński