Według Komisji Europejskiej wartość skonfiskowanych rosyjskich aktywów w Europie podwoiła się od kwietnia - dowiedział się portal dziennika "Welt". Do tej pory osoby objęte sankcjami za wspieranie wojny napastniczej Putina straciły luksusowe jachty, helikoptery, obrazy, nieruchomości i inne aktywa o łącznej wartości ponad 12,5 mld euro.

Tylko od kwietnia Unia Europejska zamroziła połowę tej kwoty. "Kwota zamrożonych aktywów rosyjskich oligarchów wzrosła niemal dwukrotnie - z 6,7 mld euro w kwietniu do nieco ponad 12,5 mld euro obecnie" - dowiedział się niemiecki dziennik od rzecznika KE odpowiedzialnego za kwestie wymiaru sprawiedliwości i praworządności.

W kręgach Komisji Europejskiej mówi się, że gwałtowny wzrost wartości zamrożonych aktywów wynikał w dużej mierze z faktu, że w ostatnich tygodniach, zwłaszcza w Niemczech, odnaleziono i zamrożono wiele aktywów - pisze portal.

"Sankcje UE prowadzą do zamrożenia wszystkich aktywów i zasobów gospodarczych należących do osób objętych sankcjami lub przez nie kontrolowanych. Obecnie zamrożone są aktywa ponad 1100 osób i podmiotów" - informuje rzecznik Komisji.

Jak podkreślił, ponadto zamrożone zostały rezerwy rosyjskiego banku centralnego i związane z nimi transakcje o wartości 196 mld euro.

Berenika Lemańczyk (PAP)