„Jestem dumny, że przewodzę inkluzywnemu rządowi, który jest tak zróżnicowany, jak sama Australia” – napisał na Twitterze premier Anthony Albanese z centrolewicowej Partii Pracy, która pokonała w wyborach rządzącą dotąd Partię Liberalną.

Linda Burney, która podczas ceremonii miała na sobie pelerynę ze skóry kangura, stała się pierwszą kobietą i drugą w historii przedstawicielką autochtonicznej ludności Australii na stanowisku minister ds. rdzennej ludności.

Nowa minister ds. młodzieży Anne Aly jest pierwszą w historii Australii muzułmanką na stanowisku ministerialnym, a nowy minister przemysłu i nauki Ed Husic – pierwszym muzułmaninem. Podczas ceremonii zaprzysiężenia jako pierwsi posłużyli się oni Koranem.

Reklama

Tony Burke, który został ministrem zatrudnienia i relacji w miejscach pracy, przysięgał natomiast na „olbrzymią Biblię, która należała do jego pradziadka” – podał Sky News.

Kobiety stanowią prawie połowę spośród 30 zaprzysiężonych ministrów i zajmują 10 spośród 23 kluczowych pozycji w gabinecie – podkreśla amerykańska stacja ABC News.

Premier Albanese i szefowa MSZ Penny Wong zostali zaprzysiężeni w ubiegłym tygodniu, by mogli udać się do Tokio na szczyt czterostronnego dialogu w sprawie bezpieczeństwa (Quad) z przywódcami USA, Indii i Japonii.(PAP)