Wojska rosyjskie całkowicie blokują wyjazd z Melitopola poprzez przymusową mobilizację – poinformowały w poniedziałek wieczorem władze obwodu zaporoskiego na Telegramie.

"Jeden ze sposobów uzupełniania stanu osobowego okupanci widzą w przymusowej mobilizacji mężczyzn na terytoriach okupowanych regionów. Na przykład Rosjanie całkowicie blokują wyjazd z Melitopola, aby przeprowadzić tak zwaną kampanię rekrutacyjną” – napisano na Telegramie.

Władze poinformowały też, że okupanci rozwieszają swoje flagi na budynkach administracji zajętych terenów. W poniedziałek uczynili tak np. w Wasylówce, gdzie według lokalnych mieszkańców Rosjanie mianowali swojego mera.

Żołnierze rosyjscy chodzą też od domu do domu, szukają broni oraz bojowników obrony terytorialnej i żołnierzy ukraińskich. Według mieszkańców zabierają cenne rzeczy i materiały budowlane, a także samochody.

Ludzie są zastraszeni, bo ci, którzy przejawiają ukraińską postawę, są uprowadzani i wywożeni w nieznanym kierunku. Przy tym wśród ludności cywilnej są zdrajcy, którzy usiłują wysiedzieć na swoich stanowiskach” – piszą władze. (PAP)

=