Australia objęła sankcjami i zakazem wjazdu na terytorium państwa 144 rosyjskich senatorów, a także córki prezydenta Rosji Władimira Putina i szefa dyplomacji tego państwa Siergieja Ławrowa - poinformowała w piątek agencja Australian Associated Press.

Rząd w Canberze ogłosił dotychczas sankcje wobec niemal 750 osób i podmiotów powiązanych z agresją Kremla na sąsiedni kraj.

"Będziemy konsekwentnie zwiększać koszty rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie, uderzając szczególnie w osoby odpowiedzialne za tę niesprowokowaną i nieuzasadnioną inwazję" - zadeklarowała minister spraw zagranicznej Australii Marise Payne.

Senatorowie, wobec których wprowadzono ograniczenia, poparli w lutym decyzję Putina o uznaniu niepodległości samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy - przekazano w komunikacie australijskiej agencji.

Obie córki Putina pochodzą z jego byłego małżeństwa z Ludmiłą, z którą rozwiódł się kilka lat temu. Maria Woroncowa jest endokrynologiem dziecięcym, Jekaterina Tichonowa jest naukowcem na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym im. Łomonosowa, szefową firmy Innopraktika oraz byłą tancerką akrobatyczną. Z kolei Jekaterina Winokurowa jest córką Ławrowa z jego istniejącego tylko formalnie małżeństwa i żoną biznesmena Aleksandra Winokurowa. Większość życia spędziła poza Rosją.

Na początku kwietnia córki Putina oraz rodzina Ławrowa zostały objęte sankcjami USA i Wielkiej Brytanii. (PAP)