Władze Ukrainy powinny zniszczyć niebezpieczne patogeny trzymane w państwowych laboratoriach, aby uniknąć potencjalnego wycieku, który doprowadziłby do rozprzestrzeniania się chorób - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odpowiadając na pytanie agencji Reutera.

Odnosząc się do kontaktów z władzami Ukrainy przed i w trakcie rosyjskiej inwazji, WHO napisała, że współpracuje z ukraińską służbą zdrowia od kilku lat, aby promować praktyki, które pozwolą zapobiec "przypadkowemu lub celowemu wyciekowi patogenów chorobotwórczych".

"W ramach tej współpracy WHO zdecydowanie zaleciła ukraińskiemu ministerstwu zdrowia (...) zniszczenie niebezpiecznych patogenów, aby zapobiec ich możliwemu rozprzestrzenieniu" - poinformowała organizacja.

WHO nie przekazała, kiedy zostało wydane zalecenie, ani nie przedstawiła szczegółowych informacji na temat rodzajów patogenów lub toksyn, które mają znajdować się w laboratoriach na Ukrainie.

Reuters pisze, że możliwości ukraińskich laboratoriów znajdują się w centrum wojny informacyjnej od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. Według Rosji, Stany Zjednoczone prowadzą laboratorium broni biologicznej na Ukrainie, czemu wielokrotnie zaprzeczał Kijów i Waszyngton. Amerykański rząd uważa, że Rosja może wykorzystać rzekome zagrożenie bronią biologiczną jako pretekst do użycia broni biologicznej lub chemicznej przeciwko Ukrainie. (PAP)