W związku z napiętą sytuacją na Ukrainie i możliwymi zakłóceniami w podróżach lotniczych, litewskie MSZ zaleciło w poniedziałek opuszczenia Ukrainy rodzinom dyplomatów i części mniej istotnego personelu swej placówki.

„Ambasada (Litwy na Ukrainie – PAP) kontynuuje pracę. Wszystkie ważne funkcje placówki nadal są wykonywane. Członkom rodzin dyplomatów i pracownikom pełniącym mniej ważne funkcje zaleca się wyjazd” – poinformowała Vytaute Szmaiżyte-Kuliesziene, rzecznika ministra spraw zagranicznych Gabrieliusa Landsbergisa.

Według rzeczniczki rejestracja chętnych do powrotu do kraju „odbywa się aktywnie”. W poniedziałek rano na liście było już około 300 osób.

W sobotę MSZ Litwy wydało oświadczenie, w którym zaleca rezygnację z podróży na Ukrainę, a do osób przebywających w tym kraju apeluje o ocenę konieczności przedłużania swego pobytu.

Władze Estonii w sobotę również wydały zalecenie powstrzymania się od podróży na Ukrainę, a rząd Łotwy zarekomendował swym obywatelom jak najszybsze opuszczenie tego kraju.

Aleksandra Akińczo (PAP)