Siły zbrojne Ukrainy w dniach 10-20 lutego, równolegle z białorusko-rosyjskimi manewrami wojskowymi na Białorusi, przeprowadzą manewry z wykorzystaniem tureckich dronów Bayraktar, amerykańskich pocisków Javelin oraz dostarczonych przez W. Brytanię wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych NLAW - poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

"Ćwiczenia odbędą się między innymi na poligonach Równe, Kowel, Owrucz (graniczące z Białorusią północne obszary Ukrainy - PAP), na Piaskach Aleszkowskich czy w pobliżu Odessy" - powiedział szef resortu podczas poniedziałkowej rozmowy w programie "Wolność słowa" na kanale ICTV.

Reznikow ocenił, że "bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest rosyjska próba destabilizacji Ukrainy". "Próbę zmiany systemu politycznego, władzy politycznej na Ukrainie uważam za całkowicie prawdopodobny scenariusz, musimy się na niego przygotować" - zaznaczył.

Zastrzegł przy tym, że "możliwość zajęcia budynków administracyjnych, wykorzystywania prorosyjskiej czy prosowieckiej ludności, jak stało się to w 2014 roku przy użyciu +zielonych ludzików+, nie jest już możliwa".

Jakub Bawołek (PAP)