Władze Japonii planują stopniowo łagodzić restrykcje antycovidowych, dając gubernatorom prawo decydowania o ewentualnych obostrzeniach sanitarnych w poszczególnych prefekturach.

Podczas stanu wyjątkowego Japończycy są proszeni o unikanie tłocznych miejsc, powstrzymywanie się od niekoniecznych wyjazdów i podróży, zrezygnowanie z konsumpcji alkoholu w restauracjach, które tymczasowo działają tylko do godz. 20.00.

Przez około miesiąc po zniesieniu stanu wyjątkowego rząd centralny nadal będzie apelować o zamykanie restauracji serwujących napoje alkoholowe o godz. 20.00. „Podawanie alkoholu będzie dopuszczone, ale o szczegółach zdecydują gubernatorzy” – zapowiedział Yasutoshi Nishimura (Jasutoszi Niszimura), minister ds. walki z pandemią koronawirusa. I dodał, że skrócenie godzin otwarcia lokali gastronomicznych będzie stopniowo łagodzone, a firmy funkcjonujące w ograniczonym czasie otrzymają wsparcie finansowe od rządu.

Reklama

Japońskie władze zapowiedziały też, że maksymalna liczba widzów podczas ważnych wydarzeń sportowych zostanie zwiększona do 10 tys. osób lub 50 proc. pojemności obiektu z obecnie obowiązującego limitu 5 tys. uczestników.

Japonia osiągnęła szczyt zachorowań na Covid-19 20 sierpnia, kiedy liczba potwierdzonych zakażeń wyniosła 25 876. W poniedziałkowych statystykach podano 1147 przypadków wykrytych w całym kraju. W Tokio liczba infekcji pierwszy raz od marca spadła poniżej 200.