Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o przeznaczeniu 36,7 mln euro na wsparcie Litwy w walce z kryzysem migracyjnym wywołanym przez władze Białorusi. Od początku tego roku granicę litewską przekroczyło nielegalnie ponad 4 tys. migrantów, w 2020 - 81.

Wsparcie ma być przeznaczone m.in na opiekę medyczną, szczepionki, żywność, odzież i zestawy higieniczne dla migrantów.

Z danych KE wynika, że od początku roku ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły litewsko-białoruską, wyniosła ponad 4 tys. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów.

We wtorek KE oświadczyła, że jej zdaniem planowana przez władze w Wilnie budowa ogrodzenia na granicy Litwy z Białorusią nie jest złym rozwiązaniem. Podkreśliła jednak, że nie przewiduje finansowania takiego projektu.

Sejm Litwy zdecydował we wtorek, że w związku z napływem nielegalnych imigrantów zostanie w ciągu roku zbudowany płot na granicy z Białorusią o długości 508 km. Szacuje się, że koszt projektu wyniesie około 152 mln euro. Finasowanie przewidziane jest z budżetu państwa.

Problem migracji na Litwę nasilił się pod koniec maja. UE jest przekonana, że Białoruś wykorzystuje nielegalnych migrantów, w większości Irakijczyków, jako broni przeciwko Wspólnocie, w odwecie za nałożone na Mińsk sankcje i wsparcie dla białoruskiej opozycji.