“Kto zanieczyszcza środowisko, zapłaci więcej” - to główne założenie nowego pakietu dla klimatu w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, który na łamach włoskiego dziennika „La Stampa” przedstawiła w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

“Chcę pokazać, że możliwa jest dekarbonizacja przy jednoczesnej ochronie planety i dobrobyty. Dołożę wszystkich sił, by tak się stało” - zadeklarowała.

Mówiąc o unijnym planie zredukowania emisji CO2 Wspólnoty o 55 procent do 2030 r. i wyzerowania emisji netto do 2050 roku, szefowa KE podkreśliła: „Jesteśmy prekursorami czystej gospodarki”.

U podstaw pakietu legislacyjnego Fit for 55 leży zasada rozwoju nowej strategii ku zdekarbonizowanej gospodarce - wyjaśniła. Pakiet ten ma przystosować UE do nowych celów klimatycznych związanych z przyjętym niedawno prawem klimatycznym i w środę ma zostać przedstawiony przez KE.

Jak powiedziała von der Leyen, fundusz społeczny będzie udzielał wsparcia rodzinom o niskim dochodzie, które odczują społeczne skutki tej transformacji. Będą to środki na mobilność i ogrzewanie domów.

„Europejczycy chcą bardziej zdrowego życia, miejsc pracy i wzrostu, który nie będzie niszczył naszej natury. Rozmawiałam z przemysłem i organizacjami międzynarodowymi i jestem przekonana, że będziemy w stanie zrobić ten skok naprzód poprzez innowacje i inwestycje” - dodała szefowa Komisji.

Wyraziła przekonanie, że transformacja ku zdekarbonizowanej gospodarce musi być „równa i sprawiedliwa”.

“Musimy zredukować emisję dwutlenku węgla nie tylko w Europie, ale wszędzie. A zatem węgiel będzie musiał mieć swoją cenę wszędzie” - zaznaczyła. Von der Leyen wyjaśniła, że system ten będzie kompatybilny z regułami Światowej Organizacji Handlu.