Aborcja na życzenie partii. Działania Chin wobec Ujgurów mogą świadczyć o ludobójstwie

Ujgurzy
Shutterstock
18 maja 2021

Australijski think tank opublikował raport na temat wskaźników urodzeń wśród ludności ujgurskiej w zachodniej prowincji Sinciang. Wniosek? Chińska polityka może świadczyć o ludobójstwie.

Z przeanalizowanych przez Australijski Instytut Polityki Strategicznej (ASPI) danych o urodzeniach w Państwie Środka w latach 2011–2019 wynika, że od 2017 r. gwałtownie spadły wskaźniki urodzeń wśród Ujgurów. Cztery lata temu władze ChRL rozpoczęły bowiem kampanię mającą na celu ograniczenie reprodukcji wśród mniejszości muzułmańskich. Jednocześnie zaprzestały publikowania statystyk dotyczących urodzeń w poszczególnych grupach mniejszościowych.

Teraz okazuje się, że liczba porodów w regionie Sinciangu, gdzie Ujgurzy stanowią ok. 45 proc. mieszkańców, spadła w 2019 r. o 47,74 pkt proc. w stosunku do 2017 r. Z kolei na obszarach, na których co najmniej 90 proc. ludności reprezentuje mniejszości, w latach 2017–2018 wskaźnik ten spadł średnio o 56,5 pkt proc. Zresztą, w 2020 r. w samym powiecie Bachu, gdzie Ujgurzy stanowią 94 proc. populacji, rząd wyznaczył docelowy wskaźnik urodzeń na nieco ponad 4 na 1 tys. osób w porównaniu z 51,5 w 2017 r.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.