„To dla nas wielki zaszczyt, że Meksyk był pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził szczepionkę CanSino, a dziś jesteśmy również pierwszym krajem poza Chinami, który sam pakuje tę szczepionkę ”- powiedziała Martha Delgado, przedstawicielka meksykańskiego rządu.

Dzięki tej pierwszej partii CanSino, Meksyk dysponuje około 9 milionami dawek różnych szczepionek: 3,89 mln USA Pfizer, 870 000 z brytyjskiej AstraZeneca, 3 miliony z Chin Sinovac i 400 tysięcy od rosyjskiego Sputnika V.

Meksyk był jednym z pierwszych krajów, w których rozpoczęto szczepienia Covid-19 24 grudnia ubiegłego roku, ale biorąc pod uwagę opóźnienia w ich dostawach jak dotąd podał tylko 5,6 miliona dawek.

Reklama

W fabryce Drugmex podczas uruchomienia linii do rozlewania szczepionek minister spraw zagranicznych Marcelo Ebrard podkreślił znaczenie szczepionki CanSino, testowanej w Meksyku z ogólną wydajnością 65%. Jej główne zalety: wymaga tylko jednej dawki, można ją przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8 stopni. „Udowodniono, że działa, jest skuteczna, jest bezpieczna dla naszej genetyki, dla naszych potrzeb. Muszę powiedzieć również, że z pojedynczą dawką będziemy mogli jechać szybciej ”- powiedział.

Meksyk jest trzecim krajem z największą liczbą zgonów z powodu COVID-19, odnotował ich 198 000, na prawie 2,2 miliona potwierdzonych przypadków infekcji.

Biorąc pod uwagę problemy z dostawami z zachodnich firm farmaceutycznych, prezydent Andrés Manuel López Obrador rozszerzył negocjacje w sprawie szczepionek na Rosję i Chiny. Minister spraw zagranicznych Ebrard przypomniał, że Meksyk również kupił w przedsprzedaży 20 milionów dawek chińskiej szczepionki Sinovac i 10 milionów Sinopharm.

Fabryka Drugmex w Querétaro ma moc produkcyjną rozlewania do 85 milionów dawek rocznie i „z tego powodu ta fabryka będzie zaopatrywać nie tylko rynek Meksyk, ale także inne kraje kontynentu i świata ", oświadczył Guy Jean Savoir, prezes zarządu Drugmex.