Netanjahu chciałby wprowadzić paszporty zdrowotne między Izraelem a Francją na wzór tych wymaganych między Grecją a Izraelem.

„Wypowiedź Benjamina Netanjahu to tylko jego słowa, a kwestia paszportu zdrowotnego musi zostać rozstrzygnięta na szczeblu europejskim" – skomentował propozycję izraelskiego premiera Attal.

Rzecznik rządu po posiedzeniu Rady Ministrów poinformował również o przedłużeniu obowiązującego od dwóch tygodni weekendowego lockdownu w departamencie Alpy Nadmorskie.

Reklama

Zapewnił, że 10 mln Francuzów zostanie zaszczepionych przeciwko Covid-19 w najbliższych tygodniach, mimo problemów z dostawami szczepionek przez laboratoria.

Attal zapowiedział też w najbliższych dniach szereg ewakuacji pacjentów ze szpitali, zwłaszcza w regionie Ile-de-France, gdzie „sytuacja sanitarna jest niepokojąca” i zajętych jest ponad 80 proc. łóżek.

Ewakuacje dotyczą również innych regionów - powiedział, prosząc o niezbędną mobilizację „wszystkich dostępnych sił”, aby chorzy mogli być przyjmowani również przez placówki prywatne.

Planowane są transfery pacjentów covidowych między regionem Hauts-de-France a Belgią, do przygranicznych szpitali w tym kraju.