Laboratorium pod Buenos Aires zawarło umowę z Rosją na produkcję szczepionki Sputnik V. Brazylia ma w planach wybudowanie zakładu produkującego rosyjskie szczepionki z docelową produkcją do 100 mln dawek.

Jak przekazał Reuters, produkcją szczepionki zajmie się laboratorium Richmond, które zawarło w tym celu umowę z Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich.

Prezes argentyńskiego laboratorium powiedział, że plan produkcji jest długoterminowy - zajmie około roku i ma objąć także budowę nowej fabryki w prowincji Buenos Aires. Dodał, że ma nadzieję iż firma wyprodukuje do 100 mln dawek i będzie w stanie zaopatrywać też inne kraje w regionie.

Argentyna była jednym z pierwszych państw na świecie, które zawarły umowę z Rosją na zakup szczepionki Sputnik V. Do kraju dotarło już 1,22 mln dawek szczepionki z rosyjskiego ośrodka im. Gamalei.

Prezydent Argentyny zamierza zwiększyć zakup szczepionek przeciwko Covid-19 przed nadejściem tamtejszej zimy (w okolicach czerwca) i możliwą drugą falą zakażeń. Kraj posiada już 904 tys. dawek od chińskiej firmy Sinopharm oraz 580 tys. dawek dostarczonych przez Indian Serum Institute preparatu Covishield marki AstraZeneca.