Jak podano, prokuratura skierowała do centralnego biura Interpolu na Białorusi komplet dokumentów niezbędnych do wydania międzynarodowego listu gończego.

Łatuszce zarzuca się spiskowanie w celu przejęcia władzy państwowej, utworzenie ekstremistycznego ugrupowania i wzywanie do działań mających na celu zaszkodzenie bezpieczeństwu narodowemu.

Sam Łatuszka ocenił, że wniosek prokuratury o wydanie listu gończego jest decyzją polityczną. „Wszczęcie spraw karnych wobec mnie i innych działaczy obywatelskich w Białorusi jest motywowane politycznie. Także wysłanie materiałów z wnioskiem o wydanie listu gończego to decyzja wyłącznie polityczna, a nie prawna” – zaznaczył, cytowany przez agencję Interfax-Zapad.

Były ambasador Białorusi we Francji i Polsce, a także były minister kultury Paweł Łatuszka jest członkiem prezydium utworzonej przez białoruską opozycję Rady Koordynacyjnej.

Pod koniec października ub.r. poinformował o powstaniu Narodowego Zarządu Antykryzysowego, który ma służyć osiągnięciu takich celów, jak rozpoczęcie rozmów i zagwarantowanie stabilności w kraju w chwili przejęcia władzy przez siły demokratyczne.

Łatuszka jako jedna z pierwszych osób na kierowniczych stanowiskach (był wtedy dyrektorem Narodowego Teatru im. Janki Kupały) otwarcie potępił przemoc wobec uczestników protestów przeciwko Alaksandrowi Łukaszence.