„Dzięki wysiłkom obu stron rozmowy nieustannie przynosiły w ostatnim czasie znaczące postępy, a perspektywy są obiecujące. Mamy nadzieję, że negocjacje zostaną wkrótce sfinalizowane” – oświadczył Wang na rutynowym briefingu prasowym w Pekinie.

Negocjacje w sprawie umowy przeciągały się latami z powodu braku porozumienia w szeregu spornych kwestii. Przedstawiciele UE zarzucali Pekinowi między innymi niewywiązywanie się z obietnic otwierania chińskiej gospodarki, a część krajów podnosiła również obawy o wykorzystywanie pracy przymusowej w Chinach.

Agencja Reutera, BBC i hongkoński dziennik „South China Morning Post” podały jednak, powołując się na anonimowe źródła unijne, że porozumienie może zostać zatwierdzone przez KE jeszcze w tym tygodniu. Według tych źródeł ma ono zapewnić firmom z krajów UE większy dostęp do chińskiego rynku i lepszą ochronę ich inwestycji.

Reklama

Nawet jeśli w tym tygodniu zawarte zostanie polityczne porozumienie w sprawie umowy, opracowanie aktów prawnych może potrwać wiele miesięcy – zaznacza Reuters. Umowa będzie musiała też przejść proces ratyfikacji, co oznacza, że na jej wprowadzenie – jeżeli zostanie przyjęta – potrzeba będzie około roku.

Brytyjska agencja informowała wcześniej, powołując się na źródło unijne, że na przyspieszenie negocjacji w sprawie umowy naciskały Niemcy, które do końca roku sprawują prezydencję w UE i są największym europejskim eksporterem do Chin.