Dzisiaj mamy spotkanie ze związkami zawodowymi i jest to jeden z głównych tematów. Ja uważam, że sprawę płatności za wycieczki trzeba uregulować - powiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka, pytana czy nauczyciele będą mieli wynagrodzenie za opiekę nad dziećmi podczas tzw. zielonych szkół. Jak tłumaczyła, wyjazd nauczyciela na wycieczkę szkolną powinien być w przepisach prawa uregulowany jako polecenie służbowe wyjazdu lub delegacja służbowa.

Szefowa MEN pytana była w Radiu Zet, czy nauczyciele będą mieli wynagrodzenie za opiekę nad dziećmi podczas wycieczek i tak zwanych zielonych szkół.

"Dzisiaj mamy spotkanie ze związkami zawodowymi i jest to jeden z głównych tematów. Ja uważam, że sprawę płatności za wycieczki trzeba uregulować" - odpowiedział.

Dodała, że dyskusja nad tym zagadnieniem pojawiła się przy programie "Podróże z klasą".

Apel ZNP do MEN

ZNP podczas konferencji 10 czerwca zaapelował do MEN o rozpoczęcie prac zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Wskazali listę spraw, którymi powinien pilnie zająć się zespół. Wymienili m.in. konieczność uregulowania praw pracowniczych nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne. Kwestia wycieczek była w ostatnim czasie komentowana w Internecie na forach nauczycielskich.

ZNP o wynagrodzeniu nauczycieli na wycieczkach szkolnych

"Nauczyciele wyjeżdżając z dziećmi na wycieczki szkolne otrzymują obniżone wynagrodzenie" - powiedziała wiceprezes ZNP Urszula Woźniak. Jak mówiła, dzieje się tak, gdyż nie otrzymują za ten czas wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, które mieli przydzielone. Przytoczyła też przykład nauczycielki, która pracuje w dwóch szkołach. W przypadku wyjazdu na wycieczkę z uczniami z jednej ze szkół np. na trzy dni, otrzymuje z tej szkoły tylko wynagrodzenie zasadnicze za te dni, a z drugiej nie otrzymuje za te trzy dni żadnego wynagrodzenia. "Kto w takiej sytuacji chce jechać?" - pytała.

Wyjazdy nauczycieli na wycieczki szkolne w przepisach prawa

Jak tłumaczyła, wyjazd nauczyciela na wycieczkę szkolną powinien być w przepisach prawa uregulowany jako polecenie służbowe wyjazdu lub delegacja służbowa. Jak mówiła, wtedy możliwe byłoby wypłacenie nauczycielowi wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, których nie prowadzi będąc na wycieczce, gdyż nie prowadzi ich nie ze swojej winy. Zauważyła także, że to nie jest komfortowa sytuacja dla nauczyciela, gdy podczas wycieczki jego przejazd, nocleg i posiłki są opłacane przez radę rodziców i uczniów. Zaznaczyła, że konieczne jest też uregulowanie kwestii odpowiedzialności i prawa nauczyciela do wypoczynku podczas wyjazdu.

Program Nowackiej "Podróże z klasą"

Pod koniec maja szefowa MEN zapowiedziała uruchomienie programu "Podróże z klasą" polegającego na 100-proc. sfinansowaniu z budżetu państwa wycieczek dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Z dotacji będzie można opłacić przejazd, bilety wstępu, wyżywienie, ubezpieczenie, zakwaterowanie. Na realizację programu w 2024 r. przeznaczonych będzie 60 mln zł. Nabór wniosków rozpocznie się 19 czerwca, potrwa do wyczerpania środków. Sfinansowane będą wycieczki dwu-, trzy-, cztero- i pięciodniowe, na które uczniowie pojadą od września do grudnia tego roku.

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska