Sondaż pracowni Opinia24 dla "Gazety Wyborczej" pokazuje zbliżone poparcie dla dwóch głównych sił politycznych. Ciut lepsza jest Koalicja Obywatelska - donosi "GW". Z wyliczeń gazety wynika, że koalicja 15 października mogłaby liczyć na 28 mandatów, w tym KO na 20, TD - na pięć, a Lewica na trzy. Według sondażu PiS zdobyłby 19 mandatów, zaś Konfederacja - sześć.

W sondażu zapytano, na kandydatów którego komitetu wyborczego będzie pan/pani głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 31 proc. badanych wskazało Koalicję Obywatelską. 29 proc. badanych odpowiedziało, że zagłosuje na Prawo i Sprawiedliwość. Poparcie dla Konfederacji to 10 proc., dla Trzeciej Drogi - 8 proc., dla Lewicy - 6 proc. Dwa procent uczestników sondażu wskazało komitet Bezpartyjnych Samorządowców. Natomiast 13 proc. badanych odpowiedziało, że nie wie, na kogo zagłosuje.

Z badania wynika, że trzy tygodnie przed wyborami trudno wskazać wyraźnego zwycięzcę - komentuje "Gazeta Wyborcza". Dodaje, że różnica między dwoma czołowymi komitetami jest niewielka, w granicach błędu statystycznego.

Mandaty w Parlamencie Europejskim

Z wyliczeń "GW" wynika, że koalicja 15 października mogłaby liczyć na 28 mandatów, w tym KO na 20, TD - na pięć, a Lewica na trzy. Według sondażu PiS zdobyłby 19 mandatów, zaś Konfederacja - sześć.

Sondaż pracowni Opinia 24 został przeprowadzony 13 i 14 maja na tysiącosobowej, reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków metodą CATI. Uwzględniono odpowiedzi wśród osób zdecydowanych głosować.