Sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej zwróci się do premiera o zwolnienie z tajemnicy Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, Jadwigi Emilewicz i Macieja Wąsika. Szczerba przypomniał, że we wtorek komisja ma przesłuchać Emilewicz i Wąsika; 28 maja planowane jest przesłuchanie b. prezesa Orlenu Daniela Obajtka; 4 czerwca - b. szefa MSZ Zbigniewa Raua; 5 czerwca - prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Według pierwotnego planu, komisja miała o godz. 10.30 rozpocząć posiedzenie od przesłuchania prezesa agencji zatrudnienia SoJob i dyrektora Fundacji Lex Nostra Macieja Lisowskiego. Jednak - jak przekazał szef komisji Michał Szczerba (KO) - Lisowski jest chory i dostarczył zwolnienie lekarskie. Ma być przesłuchany w innym terminie.

Zwolnienie z tajemnicy

Komisja wykorzystała czas, jaki miał być przeznaczony na przesłuchanie Lisowskiego, na przyjęcie czterech uchwał w sprawie zwrócenia się do prezesa Rady Ministrów o zwolnienie z tajemnicy czwórki polityków: prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, b. premiera Mateusza Morawieckiego, b. minister rozwoju i technologii Jadwigi Emilewicz oraz b. wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika. Chodzi o zwolnienie z tajemnicy "w zakresie informacji objętych zakresem działalności komisji".

Harmonogram przesłuchań świadków

Odpowiadając na pytania posłów komisji z PiS o harmonogram dalszych działań komisji, Szczerba przypomniał, że we wtorek komisja ma przesłuchać Emilewicz i Wąsika; dodał, że 28 maja planowane jest przesłuchanie b. prezesa Orlenu Daniela Obajtka, 4 czerwca - b. szefa MSZ Zbigniewa Raua, 5 czerwca - prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

"I wszystko wskazuje na to, że 5 czerwca przesłuchaniem Jarosława Kaczyńskiego zakończy się przesłuchanie świadków (...). 10 czerwca, o godz. 9 (planowane) jest przedstawienie projektu sprawozdania komisji" - powiedział Szczerba.

Po przyjęciu uchwał, Szczerba ogłosił przerwę do godz. 12, wtedy rozpocznie się przesłuchanie Damiana Gągały.