W maju zostanie zakończona procedura formowania dwóch kolejnych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej - w woj. lubuskim i opolskim - przekazał w Sejmie wiceszef MON Cezary Tomczyk. Zapowiedział też, że od 2026 roku planowane jest przekształcenie dwóch brygad WOT w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim w brygady obrony pogranicza.

Zapytanie posłów PiS o formowanie brygad OT

W czwartek w Sejmie posłowie PiS zwrócili się z pytaniem do resortu obrony narodowej o proces formowania 17. brygady OT w woj. opolskim i 15 brygady OT w woj. lubuskim, czyli dwóch ostatnich z planowanych brygad w polskich Wojskach Obrony Terytorialnej.

Poseł PiS i były wiceszef MON Marcin Ociepa mówił, że dwie brygady miały funkcjonować już od stycznia.; pytał, kiedy wskazani zostaną ich dowódcy oraz dokładne lokalizację.

W odpowiedzi Tomczyk zapowiedział, że procedury związane z powołaniem dwóch brygad zakończą się jeszcze w maju, a - jak stwierdził - opóźnienie wynikło jeszcze z decyzji poprzednich władz MON z 2021 roku.

Wiceszef MON odpytywany był, czy w ramach tworzenia struktur WOT w woj. opolskim planowane jest stworzenie dodatkowych batalionów terytorialsów, np. w Nysie lub Kędzierzynie-Koźlu. Tomczyk powiedział, że w tej chwili nie ma takich planów ze względu na sytuację demograficzną regionu.

Przekształcenie brygad WOT w brygady obrony pogranicza

Tomczyk pytany był również o plany resortu względem jednostek WOT we wschodniej części kraju. W odpowiedzi wiceszef MON wskazał, że w planach jest przekształcenie dwóch brygad WOT - 1. brygady w woj. podlaskim i 4 brygady w woj. warmińsko-mazurskim - w brygady obrony pogranicza.

Przekształcenie brygad OT w brygady obrony pogranicza to następstwa koncepcji stworzenia w ramach tego rodzaju wojsk Komponentu Obrony Pogranicza - czyli jednostek WOT wyspecjalizowanych w zadaniach związanych z ochroną granicy państwowej - w tym zwłaszcza z Rosją i Białorusią. Koncepcję tę przedstawił jeszcze w 2022 roku ówczesny szef MON Mariusz Błaszczak. Obecnie w brygady obrony pogranicza przekształcane są już dwie brygady OT - 19. nadbużańska i 20. przemyska. Brygady w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim mają natomiast zostać przekształcone od 2026 roku.

Są chętni do służby w WOT

Tomczyk odniósł się również do kwestii ogólnej liczebności WOT. Jak mówił, obecnie średni procent ukompletowania jednostek tego rodzaju wojsk to ok. 60 proc., ale - jak mówił - obecnie problemem nie jest brak chętnych do służby, zarówno w WOT, jak i dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Zadeklarował też, że resort obrony podejmuje działania, aby zwiększyć możliwości rekrutacyjne jednostek wojskowych. (PAP)

autor: Mikołaj Małecki

mml/ mrr/