Skala chaosu, jaka panuje w obszarze klimatu i środowiska jest nieprawdopodobna; dajemy jej dziś czerwoną kartkę - mówili dziś parlamentarzyści PiS w Sejmie. A następnie poinformowali o wotum nieufności dla minister Pauliny Hennig-Kloski.

Wniosek o wotum nieufności dla minister klimatu i środowiska

"Składamy wniosek o wotum nieufności wobec pani minister Pauliny Hennig-Kloski. Skala niekompetencji oraz skala chaosu, jaka panuje w obszarze klimatu i środowiska jest nieprawdopodobna. W zasadzie każda decyzja i każdy ruch, który wypływa z ministerstwa klimatu i środowiska to jest jakaś afera" - mówił na piątkowej konferencji prasowej poseł PiS Waldemar Buda.

Jak dodał, "zaczęło się od afery wiatrakowej, później był cały problem z mrożeniem cen energii, pominięcie przedsiębiorców, robienie tego na kolanie". "Później lobbyści pracowali przy innych projektach" - powiedział.

Ceny energii

Buda mówił, że jeśli chodzi o mrożenie cen energii od lipca, to przez miesiące była przekazywana informacja, że takiego mrożenia nie będzie. Dodał, że pod naporem opozycji zaproponowano rozwiązania, ale dramatyczne, bo polegające na tym, że "bon energetyczny będzie dla garstki w społeczeństwie".

"Nawet osoby z przeciętną emeryturą nie będą mogły skorzystać z tego bonu" - stwierdził.

Polityk wskazał, że dzisiaj obywatele otrzymują prognozy "o 60, 80, a nawet 100 procentowej podwyżce cen prądu od lipca tego roku". Zaznaczył też, że zaproponowane przez resort rozwiązania nie mają prenotyfikacji z Komisji Europejskiej. "Rozwiązania dla przedsiębiorców, bardzo niedoskonałe, również prawdopodobnie nie będą mogły być wprowadzone" - ocenił Buda.

Prognozy gwałtownych podwyżek cen

Polityk powiedział, że Polacy przeżywają obecnie kumulację podwyżek. "Paliwo, ceny żywności, energii i do tego jeszcze w ostatnim tygodniu doszła cena wody. Polacy tego nie wytrzymają. Połowa Polaków zubożeje, druga połowa wyjedzie na zmywak albo na szparagi. Nie możemy do tego doprowadzić. Musimy ten fatalny stan zatrzymać" - podkreślił Buda.

PiS symbolicznie 'karci' minister Hennig-Kloskę

Posłanka PiS Marlena Maląg powiedziała, że "dzisiaj dajemy czerwoną kartkę minister klimatu i środowiska Paulinie Hennig-Klosce".

"Jako klub PiS nie możemy godzić się na to, aby Polakom żyło się źle" - mówiła.