Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie Europy; wymieniliśmy także nasze doświadczenia i opinie na temat walki z nielegalną imigracją - mówił we wtorek premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem.

Spotkanie polityczne dotyczące bezpieczeństwa w Warszawie

Szef brytyjskiego rządu spotkał się we wtorek w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem.

W trakcie briefingu prasowego po spotkaniu premier Tusk mówił, że podczas spotkania w cztery oczy politycy rozmawiali przede wszystkim o bezpieczeństwie. "O bezpieczeństwie Polski, Wielkiej Brytanii, Europy" - podkreślił szef polskiego rządu.

Znaczenie współpracy polsko-brytyjskiej w kontekście konfliktu za wschodnią granicą Polski

Tusk przyznał, że kontekst jest oczywisty, ponieważ za naszą granicą toczy się wojna. "Nieprzypadkowo Wielka Brytania - także dzięki osobistemu zaangażowaniu pana premiera Sunaka - i Polska, stanowią kapitalny przykład dobrej współpracy i koordynacji naszych działań" - mówił.

Obrona i bezpieczeństwo w ramach European Sky Shield Initiative

"Rozmawialiśmy o wzmocnieniu naszej współpracy w tych formatach, w jakich już i Wielka Brytania i Polska działają w sprawie obronności" - dodał wyrażając jednocześnie zadowolenie ze współpracy w ramach European Sky Shield Initiative.

"Współpraca między Polską a Wielką Brytania może być i będzie - jestem o tym przekonany - wzorcowym modelem także dla innych partnerów" - podkreślił Tusk.

Dążenie do skoordynowanej polityki bezpieczeństwa w NATO i Europie

Przyznał, że temat ten poruszali także podczas rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. "Nie ulega wątpliwości, że z tych różnych podejmowanych inicjatyw, w których nasze oba państwa są aktywne, musi natychmiast narodzić się skoordynowana polityka bezpieczeństwa, która obejmie cały kontynent i Wielką Brytanię" - powiedział.

"I taka jest nasza wspólna intencja, musimy zakończyć ten czas pewnej konkurencji i współzawodnictwa, między różnymi inicjatywami na rzecz obrony Europy, Wielkiej Brytanii" - dodał.

Wymiana doświadczeń w walce z nielegalną imigracją i sytuacja na granicy polsko-rosyjsko-białoruskiej

"Musimy także skłonić wszystkich naszych partnerów do pełniej koordynacji systemów, sprzętu, polityk bezpieczeństwa, tak, żeby było coraz więcej skutecznych akcji, a coraz mniej konferencji, słów, formatów i politycznych inicjatyw" - mówił. Wyraził również zadowolenie, że obaj politycy "znaleźli wspólny język".

"Wymieniliśmy także nasze doświadczenia i opinie na temat walki z nielegalną imigracją. Mamy tutaj zbieżne poglądy i podobną determinację" - mówił. Premier Tusk dziękował również za zrozumienie specyfiki polskiej sytuacji: granicy z Rosją i Białorusią. (PAP)

dk/ dsk/ godl/