Afera wizowa. Byli szefowie Agencji Wywiadu przed komisją śledczą

Piotr Krawczyk
Warszawa, 08.04.2024. Szef Agencji Wywiadu w latach 2016-2022 Piotr Krawczyk (P) stawił się jako świadek na posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej, 8 bm. w Sejmie w Warszawie. Komisja przesłuchuje byłych szefów Agencji Wywiadu. Według szefa komisji Michała Szczerby komisja spyta m.in. o kwestie bezpieczeństwa związane z programem Poland.Business Harbour, który zakładał uproszczoną procedurę wizową dla firm, startupów i specjalistów IT. (mr) PAP/Leszek SzymańskiPAP / Leszek Szymański
8 kwietnia 2024

Komisja śledcza ds. afery wizowej przesłucha byłych szefów Agencji Wywiadu. Ma ich pytać m.in. o kwestie bezpieczeństwa związane z programem Poland.Business Harbour, który zakładał uproszczoną procedurę wizową dla firm, startupów i specjalistów IT. Zakończenie prac komisji planowane jest planowane na przełom czerwca i lipca. Ostatnim świadkiem ma być prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Po godz. 10 przed komisją śledczą stanął Piotr Krawczyk, szef Agencji Wywiadu w latach 2016-2022. Jako następny ma zostać przesłuchany Bartosz Jarmuszkiewicz, który kierował Agencją Wywiadu do grudnia 2023 r.

Komisja wystąpiła z wnioskiem do prokuratury

Na początku posiedzenia komisja zdecydowała o wystąpieniu do prokuratury o zabezpieczenie dokumentacji zespołu GovTech Polska dotyczącej legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce, w tym korespondencji Justyny Orłowskiej (wówczas pełnomocniczki premiera ds. GovTech) i jej zastępcy Antoniego Rytla, b. minister rozwoju i technologii Jadwigi Emilewicz i b. szefa KPRM Michała Dworczyka. Chodzi o jeden z elementów programu Poland.Business Harbour.

Nadużycia w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców

Komisja bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.

Zakończenie jej prac jest planowane na przełom czerwca i lipca. Ostatnim świadkiem ma być prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.