W sobotę 30 marca 2024 r. ma miejsce zmiana czasu z zimowego na letni. Zgodnie z tradycją musimy na nowo ustawić zegarki w ostatni weekend marca. W tym roku przejście na czas letni dokonuje się podczas świąt Wielkiej Nocy. Jak powinniśmy dziś przestawić zegarki? Cofamy je czy "popędzamy" czas do przodu?

W 2024 roku zmiana czasu z zimowego na letni nastąpiła w ostatni weekend marca, dokładnie w nocy z soboty na niedzielę, czyli między 30 a 31 marca. To nietypowe przestawienie zegarków przypadło właśnie na okres świąt wielkanocnych.

Zmiana czasu na letni 2024. Jak przestawić zegarki?

W sobotę 30 marca przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na 3:00 nad ranem. To znaczy, że niejako "popychamy" czas. Oczywiście, większość osób nie czeka do godziny 2.00 na zmianę czasu. Polacy przestawiają zegarki albo nieco wcześniej - jeszcze w sobotę, albo później - w niedzielę.

Zmiana czasu na letni. Śpimy krócej czy dłużej?

W związku z przestawieniem zegarków z godziny 2:00 na 3:00, noc będzie krótsza, co oznacza, że śpimy godzinę krócej. Dobra wiadomość jest jednak taka, że dzięki przejściu na czas letni zyskamy więcej światła dziennego - słońce będzie z nami jeszcze dłużej.

Koniec ze zmianą czasu. Kiedy to nastąpi?

Obecnie zmiana czasu w Unii Europejskiej jest ustalana do 2026 roku, przy jednolitym podejściu do tego zagadnienia. Nadal pozostaje jednak kwestia ustalenia, czy preferowany zostanie czas letni czy zimowy. Na najbliższą przyszłość nie przewiduje się więc kolejnych zmian.