Pierwsza poświąteczna kwietniowa niedziela jest kolejną niedzielą niehandlową. Tego dnia sklepy i galerie handlowe będą ustawowo zamknięte. Na szczęście przepisy przewidują wyjątki od tego zakazu. Gdzie, 7 kwietnia, mamy szansę zrobić zakupy? Które sklepy będą otwarte w nadchodzącą niedzielę?

Czy 7 kwietnia będzie niedzielą handlową?

Czy najbliższa kwietniowa niedziela będzie niedzielą handlową? Zgodnie z przepisami w najbliższą niedzielę obowiązywał będzie ustawowy zakaz handlu. W związku z tym sklepy i galerie handlowe pozostaną zamknięte. Niedziela, 7 kwietnia 2024 r., to bowiem niedziela niehandlowa.

Z czego wynikają ograniczenia dotyczące handlu w niedzielę?

Prawne bariery wynikają z treści Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zgodnie z jej zapisem, w pierwszą poświąteczną niedzielę kwietnia w placówkach handlowych zakazany będzie:

  • handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
  • powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Złamanie zakazu handlu w niedzielę: "Kara grzywny do 100 tys. zł"

Adwokat Oliwia Wiza-Carvalho z kancelarii prawnej WIZA LAW FIRM przestrzega, że złamane niedzielnego zakazu handlu może skutkować wysokimi grzywnami. W rozmowie z portalem Gazetą Prawną przypomina o przewidzianych przez Kodeks karny sankcjach dla tych podmiotów, które ten ustawowy zakaz złamią.

W przypadku złamania zakazu handlu w niedziele ustawodawca przewiduje kary grzywny nawet do 100 tys. zł.Nie jest to jedyna kara, jaka może spotkać przedsiębiorców za naruszenie zakazu handlu w niedziele i święta. Art. 218a Kodeksu karnego przewiduje surowsze kary w postaci kary grzywny bądź kary ograniczenia wolności dla sprawców, którzy naruszają przedmiotowy zakaz, czyniąc to w sposób złośliwy lub uporczywy – wyjaśnia mec. Oliwia Wiza-Carvalho.

Gdzie będzie można zrobić niedzielne zakupy?

Na szczęście przepisy przewidują wyjątki od ustawowego zakazu handlu w niedziele. W związku z tym 7 kwietnia niektóre placówki handlowe mogą być czynne. Z zakazu są zwolnione niektórych rodzajów działalności. Dotyczy to, m.in. stacji paliw, aptek i punktów aptecznych, placówek pocztowych, gastronomii czy kwiaciarni. Ponadto, zakaz ten nie dotyczy placówek handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Oznacza to, że niektóre placówki handlowe, lokalne sklepy oraz sieci mogą być czynne. Ich godziny otwarcia mogą się od siebie różnić, więc należy je sprawdzać w odniesieniu do poszczególnych placówek.

Czy w kwietniu będzie niedziela handlowa?

W roku 2024 handel będzie dozwolony w siedem niedziel. Ograniczenia nie będą obowiązywały w:

  • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
  • ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

W kwietniu możemy spodziewać się jednej niedzieli handlowej. Przypadnie ona, zgodnie z zapisem przywoływanej wyżej Ustawy, w ostatnią niedzielę miesiąca, czyli 28 kwietnia 2024 r. Sklepy i galerie handlowe będą wówczas otwarte. Na kolejną handlową niedzielę będziemy musieli poczekać aż do końca czerwca, oczywiście, jeśli do tego czasu nie zostaną znowelizowane przepisy dotyczące ograniczenia handlu w niedziele i święta.