Rozporządzenia dotyczące dopłat państwa do zboża mają zostać przyjęte w tym, lub najpóźniej w przyszłym tygodniu - poinformował w czwartek na antenie TVP Info minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Szef resort rolnictwa poinformował też, że dopłaty do tony zboża sprzedanego od marca wyniosą w granicach 300 zł, a do tony sprzedanej wcześniej w tym roku mogą sięgać 200 zł.

"300 zł do sprzedanej tony, to jest jeszcze w fazie dyskusji, nie jest to ostateczne" - powiedział Siekierski.

"Sądzę, że w tym tygodniu, przyszłym najpóźniej, będą przyjęte rozporządzenia w tej sprawie" - zapowiedział.

Porozumienie pomiędzy przedstawicielami organizacji rolniczych a ministrem rolnictwa

W nocy z wtorku na środę w podrzeszowskiej Jasionce podpisane zostało uzgodnienie pomiędzy przedstawicielami organizacji rolniczych a ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim dotyczące m.in. uregulowania relacji gospodarczych z Ukrainą.

Dokument przewiduje m.in., że minister rolnictwa ma zwrócić się do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu przez terytorium Polski objętych embargiem produktów rolnych z Ukrainy. Strony wskazały również, że uregulowane muszą być relacje handlowe między oboma krajami, w tym dostęp do rynku takich produktów, jak m.in. zboże, rzepak, kukurydza, cukier, drób, jaja, owoce miękkie i jabłka.

W uzgodnieniu są też zapisy dotyczące dopłat do zboża sprzedanego między 1 stycznia br. a 30 maja br., utrzymania wysokości podatku rolnego na poziomie z 2023 r., czy wsparcia strony społecznej działań rządu, zmierzających do zmian w Zielonym Ładzie, takich jak ograniczenie ekoschematów oraz uproszczenie zasad pomocy dla rolników.