25 lat temu Sojusz postawił na Polskę; zadecydował, że przyczyni się ona do zbiorowej ochrony i się nie zawiódł. Dziś Polska odgrywa fundamentalną rolę w NATO – powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński. Podkreślił znaczenie relacji między wojskami polskimi a amerykańskimi. „W tej chwili 10 tys. amerykańskich żołnierzy rozmieszczonych jest po całej Polsce, trenując, ćwicząc z Wojskiem Polskim i korzystając z najbardziej zaawansowanego technologicznie wyposażenia.

12 marca będziemy świętować 25-lecie wstąpienia Polski do NATO. „Polska odgrywa kluczową rolę w NATO. Pomaga zabezpieczyć wschodnią flankę Sojuszu” – powiedział ambasador USA w Polsce.

Brzezinski o polskim wsparciu Ukrainie

Dodał, że kluczowe jest również wsparcie, jakiego Polska dostarcza Ukrainie, a przyjęcie ukraińskich uchodźców przez Polaków jest, jak mówił, bezprecedensowe. „Fakt, że Ukraińcy mogli uciec przed wojną, otrzymać schronienie i pomoc w domach Polaków jest czymś, za co prezydent Joe Biden osobiście poprosił mnie, by podziękować” – wspomina Brzezinski.

Brzezinski o między wojskami polskimi i amerykańskimi

Podkreślił znaczenie relacji między wojskami polskimi a amerykańskimi. „W tej chwili 10 tys. amerykańskich żołnierzy rozmieszczonych jest po całej Polsce, trenując, ćwicząc z Wojskiem Polskim i korzystając z najbardziej zaawansowanego technologicznie wyposażenia. Czołgi Abrams, myśliwce F-16, HIMARS-y – to jest sprzęt wojskowy, który jest bardzo ważny dla obronności Polski i Sojuszu” - ocenił.

Zdaniem dyplomaty, ostatnie 25 lat wyglądałoby inaczej, gdyby w 1999 r. NATO nie postawiło na Polskę. „25 lat temu Sojusz zdecydował, że członkostwo Polski przyczyni się do zbiorowej ochrony i się nie zawiódł. Polska odgrywa fundamentalną rolę” – powiedział.

Zapewnił również, że „Polska jest bezpieczna i zabezpieczona”, będąc w NATO.

25-lecie wejścia Polski do NATO

W dniu 25-lecia wejścia Polski do NATO, prezydent USA przyjmie, na wspólnym spotkaniu, prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Donalda Tuska. Brzezinski zapytany o znaczenie tej wizyty stwierdził, że jest to „kluczowe spotkanie w harmonogramie prezydenta Bidena”. Jak powiedział, Biden chce podziękować Polsce za współpracę obronną, wsparcie uchodźców z Ukrainy i za „tak dobre prowadzenie państwa w czasach ogromnego zagrożenia”.