Dzisiaj odbyły się rozmowy kwalifikacyjne na stanowisko prokuratora krajowego. Ministerstwo Sprawiedliwości po obradach, które rozpoczęły się około godziny 15:00, wydało komunikat, komu powierzą pełnienie tej funkcji. To Dariusz Korneluk.

- Staramy się pokazywać, że zależy nam na przejrzystości, otwartości, aby w sposób możliwie dostępny dla obywateli podejmować decyzje - wskazał dzisiaj Adam Bodnar.

Szef resortu przekazał, że obecnie kandydatura Dariusza Korneluka zostanie przedstawiona Donaldowi Tuskowi. - Wszystkie kolejne konkursy będą organizowane w podobny sposób - uzupełnił.

- Decyzją zespołu, przy podziale głosów 4 do 3, naszą rekomendację otrzymał Dariusz Korneluk. To nie była łatwa decyzja. Pan prokurator został najlepiej oceniony przez zespół. Pan Dariusz Korneluk ma największe doświadczenie na każdym szczeblu prokuratury (…) Jako jedyny wskazał, jak ważna jest koncepcja prokuratury na czas konfliktu zbrojnego - powiedziała Maria Ejchart, wiceministra sprawiedliwości. Dodała, że decyzja nie była wolna od emocji, ani od dyskusji.

Do Ministerstwa Sprawiedliwości zgłoszenia na prokuratora krajowego złożyli: Dariusz Korneluk, Katarzyna Kwiatkowska, Agnieszka Leszczyńska, Jacek Skała oraz Ewa Wrzosek. Dzisiaj zespół pod przewodnictwem wiceministry sprawiedliwości Marii Ejchart przeprowadził wysłuchania wspomnianych kandydatów.

Dariusz Korneluk kandydatem na prokuratora krajowego

Jak czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, Korneluk pracował na wszystkich szczeblach Prokuratury. "W latach 2003 - 2016 był szefem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga Płónoc w Warszawie, szefem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie i szefem Prokuratuty Apelacyjnej w Warszawie. Aktualnie od marca 2016r. wykonuje czynności służbowe w Prokuraturze Rejonowej Warszawa - Śródmieście w Warszawie. Współzałożyciel Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia" podano.