Warszawski Sąd Rejonowy po rozpoznaniu skarg na orzeczenie referendarza sądowego ws. spółki Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Warszawie "Radio Dla Ciebie" S.A. w likwidacji, postanowił utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie referendarza sądowego o wpisie otwarcia likwidacji Spółki - podało MKiDN. Podkreślono, że "sąd rejestrowy uznał tym samym, że decyzja podjęta przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki, na którym właściciela 100 proc. akcji - Skarb Państwa reprezentował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, była w pełni uprawniona i mieściła się w obowiązującym porządku prawnym".

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało na portalu X, że "warszawski sąd rejestrowy, w zawodowym składzie sędziowskim, utrzymał wpis do rejestru przedsiębiorców KRS likwidacji spółki prowadzącejRadio Dla Ciebie".

Likwidacja radia w KRS

"Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, po rozpoznaniu skarg na orzeczenie referendarza sądowego z dnia 12 stycznia 2024 r. w sprawie spółki Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Warszawie +Radio Dla Ciebie+ S.A. w likwidacji, postanowił utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie referendarza sądowego o wpisie otwarcia likwidacji Spółki" - napisano.

Podkreślono, że "sąd rejestrowy (w składzie sędziego zawodowego) uznał tym samym, że decyzja podjęta przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki, na którym właściciela 100 proc. akcji - Skarb Państwa reprezentował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, była w pełni uprawniona i mieściła się w obowiązującym porządku prawnym".

Uchwała Sejmu

19 grudnia ub.r. Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

Weto Dudy

23 grudnia prezydent Andrzej Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę okołobudżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.

Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w 27 grudnia decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. Analogiczną decyzję minister kultury podjął 29 grudnia w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.