Notowania akcji Orlenu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wzrosły w czwartek o 4,61 proc. Przed godziną 11 rada nadzorcza spółki ogłosiła, że odwołuje z dniem 5 lutego Daniela Obajtka ze stanowiska prezesa.

Na zamknięciu giełdy kurs akcji Orlenu wynosił 65,55 zł za papier.

Rada nadzorcza poinformowała przed południem, że zapoznała się ze skierowanym do niej pismem Obajtka, w którym ten oświadcza, że "oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, w zakresie sprawowanej funkcji", i w związku z tym postanowiła go odwołać z upływem dnia 5 lutego 2024 r.

Komentując odwołanie Obajtka premier Donald Tusk stwierdził w Brukseli, że o zmianach w Orlenie "najlepiej świadczy to, co dzieje się na giełdzie". Z kolei minister aktywów Borys Budka napisał na platformie X, że "podsumowaniem kariery PiS-owskiego Dyzmy niech będzie kurs akcji Orlenu po jego odwołaniu".

Daniel Obajtek został prezesem zarządu i dyrektorem generalnym Orlenu 6 lutego 2018 r. - wtedy jeszcze spółka nosiła nazwę PKN Orlen; nazwę Orlen wprowadzono w lipcu 2023 r. Wcześniej, w kwietniu 2023 r. rada nadzorcza powołała cały zarząd bez zmian w składzie na kolejną, trzyletnią kadencję.

Wcześniej, od 2017 r., Obajtek był prezesem Grupy Energa, a w latach 2016 - 2017 kierował Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W latach 2006–2015 Obajtek był wójtem małopolskiej gminy Pcim.(PAP)

wkr/ drag/