71 proc. firm uważa, że nowy rząd szybko nie zniesie zakazu handlu w niedziele, a 65 proc. nie jest przekonana, że przywróci zryczałtowaną składkę zdrowotną, za to 70 proc. liczy, że odblokuje pieniądze z KPO – wynika z październikowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

KPO tak, ale handel w niedzielę już nie

Dodano, że 70 proc. przedsiębiorstw liczy, że rząd premiera Donalda Tuska szybko odblokuje pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), a 28 proc. jest innego zdania. W scenariusz szybkiego dostępu do środków unijnych wierzą zwłaszcza duże przedsiębiorstwa (76 proc.). Za takim rozwiązaniem opowiada się też 70 proc. małych firm i 65 proc. średnich.

  • Z badań wynika, że 65 proc. przedsiębiorstw nie jest przekonana, czy nowy rząd szybko przywróci zryczałtowaną składkę zdrowotną.
  • 28 proc. firm, uważa, że tak się stanie, a 72 proc., że tak nie będzie. To w większości firmy średnie i duże.

Jak wskazano w badaniu, 71 proc. firm stwierdziło, że rząd szybko nie zniesie zakazu handlu w niedziele. Jest o tym przekonanych 77 proc. firm średnich, 72 proc. dużych i 70 proc. małych. Za to 26 proc. firm uważa, że zakaz zostanie zniesiony.

Czy rząd przetrwa 4 lata?

Na pytanie, czy nowy rząd utrzyma władzę przez czteroletnią kadencję, "tak" odpowiedziało 68 proc. firm, a "nie" 30 proc.

  • Według badania 51 proc. przedsiębiorców uznało, że w nowym rządzie koalicyjnym pojawią się w ciągu pierwszego roku kryzysy, które osłabią jego stabilność.
  • Przeciwnego zdania jest 43 proc. firm.

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu” przeprowadził w październiku br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan. (PAP)

bk/ amac/