Prezydent Andrzej Duda powołał Mieszka Pawlaka na stanowisko podsekretarza stanu i szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta; zastąpi na tym stanowisku Marcina Przydacza.

Ustępujący szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz oraz doradca prezydenta Paweł Sałek zdobyli mandat poselski startując z listy PiS. Obaj zasiądą w sejmowych ławach po raz pierwszy w swojej karierze politycznej.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda odwołał Marcina Przydacza ze stanowiska sekretarza stanu i szefa Biura Polityki Międzynarodowej, a Pawła Sałka z funkcji swojego doradcy.

Jednocześnie prezydent powołał Mieszka Pawlaka na stanowisko podsekretarza stanu i szefa Biura Polityki Międzynarodowej.

Odchodzącego ministra oraz doradcę prezydent uhonorował za "wybitne zasługi w służbie państwowej i publicznej" Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jak podaje Kancelaria Prezydenta, Mieszko Pawlak z wykształcenia jest politologiem i filozofem; studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Z Pałacem Prezydenckim jest związany od początku kadencji Andrzeja Dudy. W latach 2015–2017 pracował w prezydenckim Biurze Spraw Zagranicznych. W okresie 2017–2021 był Dyrektorem Biura Gabinetu Prezydenta RP, w kolejnych latach Dyrektorem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego i Doradcą Szefa BBN. Od 2023 roku kieruje Biurem Polityki Międzynarodowej.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ itm/