Na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą powiemy, że innej większości w tym Sejmie, niż demokratyczna koalicja, nie będzie; będziemy też wnioskować o jak najszybsze zwołanie posiedzenia Sejmu - podkreślili liderzy Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Szymon Hołownia (Polska2050).

W środę w Pałacu Prezydenckim odbywa się kolejna tura konsultacji prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych. O godz. 11 do Pałacu Prezydenckiego przybyli przedstawiciele KKW Trzecia Droga: lider Polski 2050 Szymon Hołownia oraz prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Chcemy powiedzieć panu prezydentowi, że innej większości w tym Sejmie, niż demokratyczna koalicja, nie będzie" - powiedział Hołownia w środę przed spotkaniem z prezydentem. "My to chcemy przypieczętować w imieniu tej większości, w imieniu tego ruchu, który tę większość stanowi i który ją zabezpiecza". "Taka właśnie koalicja w tym Sejmie się zawiąże i jest gotowa do przejęcia odpowiedzialności za Polskę" - zaznaczył.

Jak dodał, "ta odpowiedzialność, i to jest druga rzecz, o której chcemy panu prezydentowi powiedzieć, będzie musiała być oparta na pojednaniu". "Nie może być tak, że będziemy zachowywali się mówiąc w wielkim skrócie, jak oni, bo skończymy tak, jak oni. Obiecaliśmy Polakom pojednanie, obiecaliśmy to, że będzie to kraj dla wszystkich niezależnie od tego na którą partię głosują. I chcemy też o tym pana prezydenta zapewnić, że to bardzo leży nam na sercu" - powiedział Hołownia.

Zdaniem, Kosiniaka-Kamysza konsultacje z prezydentem są bardzo ważne. "Będziemy też zwracać się do pana prezydenta z wnioskiem o jak najszybsze zwołanie posiedzenia Sejmu, posiedzenia parlamentu, żeby rozpocząć już prace w nowej kadencji" - oświadczył szef PSL.

"Byłoby pięknie, gdyby na 11 listopada był już wyłoniony nowy marszałek Sejmu, nowy marszałek Senatu i jeszcze funkcjonowałby stary rząd, to byłoby takie płynne przekazanie władzy, które jest bardzo potrzebne dla poczucia stabilności i bezpieczeństwa wszystkich naszych rodaków, wszystkich obywateli RP" - dodał Kosiniak-Kamysz. (PAP)

autor: Edyta Roś, Sławomir Radtke

ero/ sar/ par/