Na spotkanie do prezydenta Andrzeja Dudy pójdziemy ze stanowiskiem, że to PO, Lewica i Trzecia Droga powinny tworzyć rząd - powiedział PAP szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Spotkania z wszystkimi ugrupowaniami mają się odbyć w przyszłym tygodniu.

W czwartek na stronach Kancelarii Prezydenta opublikowano komunikat, w którym czytamy, że "w przyszły wtorek i środę (24-25 października), na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w Pałacu Prezydenckim odbędą się konsultacje z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w X kadencji Sejmu". "Spotkania odbędą się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach" - dodano.

Do zapowiedzi KPRP odniósł się w rozmowie z PAP Krzysztof Gawkowski.

"Na pewno na konsultacje z prezydentem się wybierzemy z jasnym stanowiskiem, które zaprezentujemy, że obecna większość koalicyjna to Platforma Obywatelska, Lewica oraz Trzecia Droga i tak powinien być skonstruowany rząd i ta większość powinna otrzymać misję" - powiedział.

Pytany, jak ocenia decyzje Andrzeja Dudy, który zaprosił do rozmów nie tylko Prawo i Sprawiedliwość, szef klubu Lewicy odpowiedział krótko: "Gra".

Jak wynika z informacji PAP, na spotkanie do prezydenta najprawdopodobniej pójdzie współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty i szef klubu Krzysztof Gawkowski.

We wtorek PKW podała wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych. PiS zdobył w nich najwięcej mandatów w Sejmie - 194; kolejna jest Koalicja Obywatelska z 157 mandatów i Trzecia Droga z 65 mandatów. W niższej izbie parlamentu znalazły się jeszcze dwa komitety - Lewica z 26 mandatami i Konfederacja z 18 mandatami.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ godl/