Chcemy skrócić czas pracy do 35 godzin tygodniowo, przy takim samym wynagrodzeniu, jak obecnie; chcemy też, aby za zwolnienie lekarskie przysługiwało 100 procent wynagrodzenia - mówiła podczas debaty wyborczej TVP posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus.

Scheuring-Wielgus, w odpowiedzi na pytanie dotyczące bezrobocia, podkreśliła, że "Polska jest krajem, który najciężej pracuje w Europie", a Lewica chce, aby było to "nowoczesne państwo dobrobytu, w którym jest czas na rodzinę, na pracę, ale również na czas wolny".

"Polacy po prostu potrzebują trochę oddechu. Dlatego chcemy skrócić czas pracy. Chcemy, żeby on był 35-godzinny tygodniowo, ale uwaga, z takim samym wynagrodzeniem" - oświadczyła.

Jak zaznaczyła, Lewica nie chce też "karać" za tzw. chorobowe. "Chcemy, żebyście, jak zachorujecie, dostali 100 procent wynagrodzenia i - uwaga - nawet wtedy, drogie mamy, kiedy bierzecie sobie zwolnienie na chore dziecko" - powiedziała.

Scheuring-Wielgus oceniła też, że obecnie zawody takie, jak nauczyciele i pielęgniarki, nie są dobrze opłacane. "Proponujemy minimum 25 procent podwyżki dla wszystkich zawodów w budżetówce" - zadeklarowała.(PAP)Autorzy: Agnieszka Ziemska, Marcin Jabłoński

agzi/ mja/ mir/