Orlen Południe - spółka z Grupy Orlen - podpisała umowę z konsorcjum firm Polimex Mostostal oraz AB Industry na budowę nowoczesnej tłoczni oleju w Kętrzynie. Zakład ma zostać ukończony do połowy 2026 r. i będzie przerabiał 500 tys. ton rzepaku oraz wytwarzał rocznie 200 tys. ton oleju z przeznaczeniem na produkcję niskoemisyjnych biopaliw. Wartość inwestycji to ok. 850 mln zł.

"Zakład będzie przerabiał 500 tys. ton rzepaku rocznie, co oznacza, że będzie w stanie zagospodarować aż 1/7 krajowej produkcji tego surowca. Realizując swoje cele biznesowe Orlen tworzy warunki do długofalowej współpracy z polskimi rolnikami, które zagwarantują im stały odbiór wytwarzanych przez nich produktów" - powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Całkowity koszt budowy tłoczni w Kętrzynie wyniesie ok. 850 mln zł. Lokalizacja uwzględnia bardzo duży potencjał rolnictwa w regionie i wysoką dostępność surowca. Budowa zakładu rozpocznie się w pierwszej połowie 2024 roku, a jej zakończenie planowane jest do połowy 2026 roku. W skład kompleksu, oprócz samej tłoczni wejdą węzły technologiczne związane z przyjęciem surowców i ekspedycją produktów, magazynowaniem surowców i produktów, tłoczeniem i ekstrakcją, produkcją pary technologicznej oraz oczyszczaniem ścieków. Wykonawcą inwestycji będzie konsorcjum firm: Polimex Mostostal oraz AB Industry.

"To będzie największa tłocznia oleju w Polsce, dedykowana dla województw mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i podlaskiego, gdzie potencjał produkcji rzepaku sięga ok. 1,2 mln ton rocznie. To oznacza, że tłocznia w Kętrzynie będzie w stanie wykorzystywać 42% tego potencjału" - powiedział Obajtek podczas podpisania umowy z wykonawcami.

Zapowiedział jednocześnie, że to nie ostatnia tego rodzaju tłocznia koncernu.

"Będziemy inwestować tam, gdzie będą zagłębia rzepaku" - dodał.

Według niego, sposób kontraktowania rzepaku będzie dawał rolnikom stabilność i przewidywalność, w tym celu prowadzony jest dialog z organizacjami rolniczymi w tym regionie.

"Analizujemy również budowę instalacji do produkcji biodiesla na tym terenie w Kętrzynie, w dłuższej perspektywie" - powiedział również Obajtek.

Tłocznia oleju będzie wytwarzać 200 tys. ton oleju rocznie i zapewni Orlen Południe pełną kontrolę nad jakością finalnego produktu. Aby wyprodukować taką ilość oleju, tłocznia będzie zużywać ok. 500 tys. ton rzepaku pozyskiwanego w pierwszej kolejności od polskich producentów rolnych. Krajowe zbiory rzepaku w 2022 roku wyniosły 3,6 mln ton.

Sama tłocznia to także ponad 100 nowych miejsc pracy, a funkcjonowanie zakładu stworzy popyt na dodatkowe usługi, które mogą być świadczone przez lokalnych przedsiębiorców.

Parametry produkowanego oleju pozwolą na jego wykorzystanie w instalacjach w Grupie Orlen. Głównym odbiorcą będzie Orlen Południe, który wytwarza biodiesel w swoim zakładzie w Trzebini.

Strategia Orlen2030 przewiduje, że do końca dekady produkcja biopaliw w Grupie Orlen wzrośnie dziesięciokrotnie, do 3 mln ton rocznie. Na osiągnięcie tego celu koncern zamierza przeznaczyć ponad 15 mld zł.

Orlen Południe to jeden z wiodących producentów biopaliw i biokomponentów. Spółka konsekwentnie realizuje projekt transformacji w kierunku nowoczesnej biorafinerii.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)