Zdecydowana większość Polaków słyszała już o tzw. aferze wizowej w rządzie i jest zdania, że minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powinien stracić stanowisko - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu UCE Research dla Onetu.

Onet zapytał Polaków, czy słyszeli o "aferze wizowej". Z sondażu UCE Research dla Onetu wynika, że tak. Twierdząco na pytanie odpowiedziało 76,4 proc. badanych.

Zazwyczaj - jak czytamy w artykule Onetu - są to osoby starsze, z wykształceniem wyższym oraz zamieszkujące miasta i miasteczka (pow. 5 tys. mieszkańców).

Najczęściej o aferze słyszeli zwolennicy Koalicji Obywatelskiej (89,2 proc. z nich). Portal zaznaczył, że wie o niej więcej zwolenników Prawa i Sprawiedliwości (79,1 proc. z nich) niż Konfederacji (73,8 proc.), Polski 2050 (69,8 proc.) oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego (65 proc.).

Na pytanie – czy uważa Pan/Pani, że w związku z tzw. aferą wizową szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych powinien stracić stanowisko – 73,2 proc. badanych (którzy słyszeli o tym) odpowiedziało twierdząco (raczej tak – 24,8 proc., zdecydowanie tak – 48,4 proc.). Z kolei 13,4 proc. było przeciwnego zdania (raczej nie – 7,4 proc., zdecydowanie nie – 6 proc.). Do tego 13,4 proc. nie potrafiło się w tej kwestii określić.

Z sondażu wynika, że również w tym przypadku, dymisji ministra wyraźnie oczekuje elektorat Koalicji Obywatelskiej (94,4 proc. z nich) oraz większość grup popierających inne partie opozycyjne.

Jak podał Onet, wśród sympatyków PiS, którzy słyszeli o aferze, najwięcej, bo 40,1 proc. jest zdania, że Zbigniew Rau powinien stracić stanowisko szefa polskiej dyplomacji. Przeciwnie uważa 36 proc. osób. W tym przypadku grupa niezdecydowanych to 23,9 proc.(PAP)

kkr/ mark/